Aerifikace trávníku je prvním krokem k dokonalé zeleni

12.03.2020

Přemýšlíte nad tím, jak svému trávníku opět dodat dostatek živin, aby získal krásně zelenou barvu? Začněte aerifikací trávníku, která mu pomůže opět získat kýžený vzhled a strukturu. Připravíte ho tak na nadcházející letní měsíce, které mohou být kvůli extrémně teplému počasí opět velice náročné.

Aerifikace čili provzdušnění

Dva výrazy, jeden význam. Pro trávník naprosto nezbytný úkon, obzvlášť pokud očekáváte bezchybný golfový koberec. Díky provzdušnění získá trávník lepší vlastnosti pro příjem živin, vody a také se zmenší hutnost půdy. Aerifikace trávníku se provádí dutými nebo plnými hroty, které na metr čtvereční vydloubou 100 až 800 vpichů. Zajíždějí do hloubky 5 až 8 centimetrů a mají průměr 6 až 25 milimetrů. Ručně ji můžete provést vidlemi s dutými hroty.

Nekupujte zbytečné vybavení, půjčte si ho

Mnohem efektivněji provedete provzdušnění trávníku mechanicky, zůstává tak jen vyřešit otázku, kde vzít aerifikátor. Půjčovna se jistě najde i ve vašem okolí. K tomuto účelu vám výborně poslouží aerifikátor Easy Core 104 se čtyřmi trny s ostrými hroty o průměru 22 milimetrů, který práci zvládne velice rychle. Půjčovné vás na den vyjde kolem dvou tisíc korun. Samotnému provzdušnění předchází posekání a důkladné zalití trávníku.

Další údržba trávníku

Aerifikací však údržba trávníku nekončí. Po ní je nutné odstranit nahromaděnou hlínu, a to buď vějířovými hráběmi nebo vertikutátorem osazenými vyčesávacími drátky. Pak je nutné trávník zapískovat křemičitým pískem, ideálně s příměsí hroznového kompostu. Poté už jen zapravit křemičitý písek do travního drnu a je hotovo. Za pár dní se budete moc těšit na odměnu za svou péči v podobě krásně zeleného trávníku.

Pokud se vám celý proces zdá poněkud složitý a obáváte se, že na něj nemáte čas nebo nervy, neváhejte využít služeb odborníků.