Kompostér je skvělý pomocník na každou zahradu

12.01.2022

Když jsme vyrůstali, kompostovali jsme pomocí hromady. Shromáždili jsme zbytky z kuchyně do nádoby na kompost a vyprazdňovali ji na hromadu kompostu v rohu dvora. Tato hromada je také místem, kam dáváme posekanou trávu a další odpad ze dvora. V tom případě je nejlepší variantou pořídit si kompostér.

Proč si pořídit kompostéry

Je to jeden z nejúčinnějších způsobů, jak minimalizovat množství odpadu. Zhruba 30 % z toho, co vyhazujeme, jsou zbytky potravin a zahradní odpad. Tím se sníží nejen plynný metan, který je hlavním faktorem globálního oteplování, ale kompostéry také regulují zápach popelnic. A největší výhoda? Zůstane vám bohaté hnojivo, které můžete použít ve vlastní zahradě nebo darovat na svůj oblíbený účel.

Kompostér a druhy kompostování

Než si pořídíte kompostér, uvědomte si, že existují dva typy kompostování: studené a horké. Kompostování za studena je stejně snadné jako sbírání odpadu ze dvora nebo vynášení organických materiálů z odpadu (jako jsou ovocné a zeleninové slupky, kávová sedlina, filtry a vaječné skořápky) a jejich následné ukládání do hromádky nebo koše. V průběhu asi roku se materiál rozloží.

Zahradní kompostér na horké kompostování

Horké kompostování vyžaduje, abyste převzali aktivnější roli, ale výhodou je, že jde o rychlejší proces - během teplého počasí získáte kompost za jeden až tři měsíce. Pro rychlý kompostování jsou zapotřebí čtyři přísady, co musí váš zahradní kompostér mít:

  • dusík,
  • uhlík,
  • vzduch,
  • voda.

Společně tyto položky krmí mikroorganismy, které urychlují proces rozpadu. Na jaře nebo na podzim, kdy je zahradního odpadu spousta, můžete namíchat jednu velkou dávku kompostu a poté začít druhou, zatímco první je v procesu.

Je už tedy jen na vás, jakému kompostování dáte přednost a jaký bude nejvhodnější pro vaši zahradu.