Kompostéry jsou parťáci do každé zahrady

12.01.2019

Každý, kdo rád tráví čas na své zahradě, se určitě minimálně jednou zamýšlel nad tím, jak efektivně naložit se vším tím přebytečným odpadem, jako je posekaná tráva nebo vytrhaný plevel. A co takhle kompostéry? Trend posledních let, který vám ulehčí spoustu práce.

Nespočet výhod

S jistotou se dá říct, že vám kompostéry usnadní veškerou nepříjemnou práci. A to hlavně, co se týče biologicky rozložitelného odpadu. Odnést posekanou trávu do koše zvládá každý, ale co si takhle na zahradě vytvořit vlastní, zdravý kompost, který skvěle poslouží jako hnojivo pro vaše rostliny? Díky novému zahradnímu pomocníkovi ušetříte nejen čas, ale také peníze. Už žádné vyhazování úspor za předražená hnojiva. Vytvořte si svoje vlastní.

Na co je důležité nezapomínat

Když už se rozhodnete přidat do vaší zahrady kompostéry, je nutno si uvědomovat jejich funkci. Nestalo se to jednou, že si lidé tento pojem zaměnili s odpadkovým košem, a tak jim místo kvalitního kompostu vznikla na zahradě slušná skládka všeho, co z domu vyhodili. Proto nezapomínejte, že do kompostéru můžete nosit posekanou trávu, zbytky rostlinek nebo stravu. V žádném případě zde ale nenoste dřevo, kusy plastu nebo exkrementy vašich domácích mazlíčků.

Široká nabídka

Kompostéry se dnes vyrábí už v několika typech a materiálech, takže je pouze na vás, který si zvolíte. Každý z nich má ovšem svou funkci. Například, pokud chcete váš kompost chránit od nevítaných hostů, jako jsou myši, pak je dobré zvolit uzavřený. Jedním z dalších typů je také zdola otevřený, ačkoliv jeho nevýhodou je delší doba tvorby kompostu. Navíc je zde velké riziko bakterií, proto jej zkušení zahradníci doporučují podložit pevným pletivem pro ochranu. Co se týče materiálu, lidé nejčastěji volí buďto plast, nebo například dřevo.

V případě, že si nebudete s výběrem jisti, neváhejte si požádat o radu u zkušených zahradníků, kteří vám s radostí pomohou vybrat ideální typ pro vaši zahradu.