Parafín na výrobu svíček aneb jak si doma svíčku vyrobit?

11.02.2023

Pořizovací ceny nových svíček sice nejsou v supermarketech nebo ve specializovaných prodejnách nikterak vysoké, nicméně velká spousta lidí si ráda vyrábí svíčku podle vlastních představ. Není se čemu divit, protože každý má na svíčku odlišné požadavky a pro velkovýrobce by bylo velmi obtížné vyrábět svíčky na přání. Taková podnikatelská činnost nedává z ekonomického pohledu příliš velký smysl, protože si každý z vás může svíčku vyrobit doma.

Základní surovinou je vosk

Asi byste všichni odhadli, že parafín na výrobu svíček je základní surovinou, bez které se skutečně neobejdete. Vždy byste jej měli pořizovat ve specializovaném obchodě, protože jakmile zakoupíte nekvalitní vosk, nikdy se vám z něj nepodaří vytvořit prvotřídní svíčku. Většina spotřebitelů si oblíbila sójový vosk. Jeho pořizovací cena je sice o něco vyšší, než je tomu u palmového vosku, ale oproti němu hoří přibližně 2krát delší dobu.

Jak se na výrobu připravit?

Parafínový vosk pochopitelně na výrobu svíčky nestačí. Zapomenout byste neměli ani na skleněnou nádobu, ve které budete svíčku vyrábět. Tu nemusíte zvlášť kupovat, protože skvěle poslouží například sklenička od jogurtu nebo tatarské omáčky. Samozřejmostí by pak mělo být sehnání knotu, špejle a hrnce nebo kastrůlku. Kromě toho se neobejdete bez kolíčku, nůžek, libovolného barviva a také vůně do svíček.

Pozor na okolní teplotu

Samotný proces výroby svíčky není nijak složitý. Rozehřátý vosk nalijte do skleničky, do které zavěsíte knot. Jeho horní část připevněte ke dřevěnému kolíčku, jenž položte na horní hranu skleněné nádoby. Velké riziko je však skryto v prostředí, v němž svíčku připravujete. Ideální je práce v místnosti se stálou teplotou, protože jinak hrozí, že se bude vosk od skleničky odlepovat. Tomuto problému zabráníte mírným zahřátím nádoby například na topení.

Výroba domácí svíčky není nic těžkého. Stačí si ohlídat nákup kvalitního sójového vosku a nezapomenout na vlivy externího prostředí.