Přechod Malé Fatry, nádherný výlet v srdci Slovenska

12.01.2020

Pokud přemýšlíte, kam se vybrat na první jarní výšlap, neopomeňte překrásnou přírodu našich slovenských sousedů. Přímo ve středu Slovenska můžete objevit vskutku impozantní výhledy, které skýtají nejen Veľký Kriváň, ale také vrchol Stoh. Rovněž dechberoucí jsou i Jánošíkové diery či rázovitá obec Těrchová.

Přechod Malé Fatry pro lehkou turistiku i náročnější chodce

Malá Fatra se dá právem označit za menší slovenský turistický ráj. Jednou z jejich dominant jsou Jánošíkové diery, kde můžou turisté obdivovat kaňony a vodopády zprůchodněné žebříky a lávkami. Pro zkušené turisty jsou tato místa nápadně podobná Slovenskému ráji, navzdory tomu jsou však jedinečné a říká se, že mají z každého koutu Slovenska něco. Přechod Malé Fatry zahrnuje taktéž vrchol, kteří mnozí považují za nejatraktivnější výšlap, a to Velký Rozsutec. Sekundují mu nejvyšší vrchol Malé Fatry Veľký Kriváň, případně Stoh.

Co s sebou na túru?

Pokud jste se rozhodli vydat slovenským směrem a kochat se nádherou tamní přírody, nezapomeňte se patřičně vybavit. Jarní počasí je sice přívětivé, je ovšem dobré počítat s tím, že bývá vrtkavé, takže do batohu přihoďte proto i pláštěnku. Přibalte lehký spacák nebo deku, osobní věci, náhradní oblečení a také jídlo a pití v adekvátním množství. Taktéž by součástí turistického vybavení měla být malá nouzová lékárnička. Váhu ovšem zbytečně nepřetěžujte a myslete na to, že s batohem na zádech strávíte spoustu hodin výšlapem.

S noclehem v oblacích

Túru můžete naplánovat v různé délce, záleží jen na vás, na co si troufáte a kolik kilometrů zvládnete. Jestli plánujete delší výstup, je dobré rozložit jej alespoň do dvou dnů. Přechod Malé Fatry nabízí hned několik možností, kde na noc sklonit hlavu. Jednou z nich je Chata pod Chlebom, která se nachází ve výšce 1400 metrů nad mořem. Cestou zpátky se můžete zastavit ještě na zřícenině hradu Strečno, nedaleko města Žilina.

Na výlet do Malé Fatry se můžete vydat buď vlastní dopravou, nebo využít dobré vlakové spojení a následně autobusovou dopravu.