Solární kolektory – vaše investice do budoucnosti

22.02.2023

Ohřev vody může být výrazně levnější a ekologičtější. Solární kolektory představují ideální řešení, pokud chcete ušetřit. Zbaví vás nekončících nákladů za teplou vodu, instalace je přitom jednoduchá a systém si můžete přizpůsobit dle svých potřeb.

Praktická konstrukce

Pokud se rozhodujete pro solární kolektory, zvolte systém, který využívá vakuové trubice. Ty totiž nabízí řadu benefitů. Tyto trubice neobsahují vodu, při jejich poškození tedy nic nevyteče. Díky tomu zůstává celý systém funkční, sníží se pouze jeho výkon. Oprava je snadná, stačí jen vyměnit poškozenou trubici. Jednoduchá konstrukce zajišťuje nízkou poruchovost a zároveň rychlou instalaci, nenáročnou údržbu a servis.

Optimální výkon

Solární kolektory pro ohřev vody dokážou vodu ohřát na zhruba 60 °C za každého počasí. Během letních měsíců pak může voda dosahovat až 90 °C. Výkon jedné trubice se pohybuje kolem 100 W, přičemž systém může být tvořen různým počtem trubic. Kolektory mohou mít 12, ale třeba i 30 trubic. A pokud chcete ještě větší výkon, můžete kolektory zapojit do série vedle sebe. Je třeba myslet na to, že výkon závisí na orientaci ke slunci, sklonu trubic a ročním období.

Jednoduchá instalace

Ohřev vody solárními kolektory je spolehlivý, ekonomický a ekologický. Celý systém není komplikovaný, což umožňuje snadnou instalaci. Možným řešením je namontování systému na střechu. Ovšem umístit ho lze do stojanu. Ten pak můžete postavit na zem, či případně rovnou střechu. Výhodou je, že stojan drží ideální úhel 45 °. K provozu není nutná řídící jednotka, čerpadla ani expanzní nádrže.

Vakuové trubice poskytují vysoký výkon, jsou efektivní a spolehlivé. Záleží pouze na vás, pro jaký systém se rozhodnete - ať už jde o počet trubic, či kolektor se zásobníkem, nebo bez něj.