Výroba plastů má delší historii, než byste si mysleli

31.07.2020

V dnešní době je plast, nebo také umělá hmota, již naprosto běžnou součástí našeho života. Setkáváme se s ním všude kolem nás, dokonce i na místech, kde není možné jej na první pohled spatřit. I přes to, že v posledních letech jeho popularita značně klesá a lidé se čím dál častěji obrací na látky, které jsou šetrnější k životnímu prostředí, ještě stále nemá konkurenta, který by se mu mohl rovnat.

Zásluha Angličanů

Věděli jste, že plast se poprvé objevil v roce 1855? Tehdy se jednalo o parkesin, čili umělou slonovinu. Tu vynalezl anglický hutník Alexander Parkes. O několik let později se zrodil úplně první syntetický plast - reaktoplast, jenž vznikal polykondenzací fenolu a formaldehydu. Výroba plastů se začala rozjíždět až po první světové válce, kdy vznikly první vinylové plasty (PVC). Součástí každodenního života se však plasty staly až po druhé světové válce, kdy začaly pomalu nahrazovat klasické materiály, jako bylo dřevo, sklo či kovy. Plasty se velice rychle staly jejich cenově dostupnější náhradou.

Zásah pro životní prostředí

Výroba plastů se v posledních několika letech stala terčem kritiky, a to zejména ve chvíli, kdy se začali ozývat ekologové a také samotní vědci. Může za to hlavně fakt, že jeho rozklad ve volné přírodě je násobně větší než u ostatních látek. Většina výrobců, včetně světových módních domů, proto pomalu, ale jistě mění své výrobní receptury a odstraňují značnou část přírodě škodlivých ingrediencí. Tato změna je ovšem běh na dlouhou trať, navíc bez těchto součástí nemohou mnohdy zaručit takovou kvalitu výrobku, jaká byla předtím.

Výroba na míru

S technologiemi, jaké jsou dnes, se výroba plastů stává čím dál žádanější. Pro velké společnosti, které působí v této oblasti, není složité vyhotovit téměř žádný požadavek svých zákazníků. Tvary ani rozměry dnes nejsou problém a vytvořit vám tak zvládnou naprosto cokoli.

Stačí jen najít tu správnou firmu. A výroba může začít.